کاهش نگرانی‌ها با شرکت در مراسم مذهبی
57 بازدید
موضوع: روانشناسی
مصاحبه کننده : حجت الاسلام مشیری
محل مصاحبه : روزنامه شهر ارا
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0
تقویت روحیه امیدواری، با حضور در جلسه‌های مذهبی عوامل مختلفی بر سلامت دوران سالمندی تاثیرگذار است

حجت‌الاسلام و المسلمین مشیری می‌گوید: حضور سالمند در جلسه‌های مذهبی سبب می‌شود آن‌ها نکات دینی و آموزشی بسیاری را فرا بگیرند؛ همان‌گونه كه امام
سجاد (ع) می‌فرمایند« شرکت در جلسه‌هایی که روایت‌های ما در آن بیان شود و افراد از آن نکته‌ها و پندها را استخراج کنند، بهترین مجالس است.»
این کارشناس مذهبی می‌افزاید: مبنای دین اسلام عقلانیت است و برای فرد مومن و مسلمان، ویژگی‌هایي ذکر شده است که یکی از آن موارد معرفت‌داشتن است، شرکت در جلسه‌های مذهبی سبب می‌شود معارف دینی برای افراد سالمند بازگو شود و آن‌ها با جنبه‌های دیگری از دین آشنا شوند.
این استاد حوزه و دانشگاه بیان می‌کند: احساس مفید‌بودن و بالا‌رفتن سطح علمی سالمند، یکی از دست‌آوردهایي است که سالمندان می‌توانند با حضور در مجالس مذهبی آن را کسب کنند. آن‌ها می‌توانند این آموزش را فرابگیرند و به اعضای خانواده منتقل کنند.
وی ادامه می‌دهد: این انتقال آموخته‌ها سبب می‌شود آن‌ها احساس کنند برای جامعه مفید هستند، زیرا همان‌طور که می‌دانید، حتی ما هم اگر احساس کنیم در خانواده یا جامعه مفید نیستیم، به انزوا می‌رویم.
حجت‌الاسلام و المسلمین مشیری توضیح می‌دهد: خواندن دعا، قرآن و توسل‌کردن، سبب احساس آرامش درونی، دور‌شدن از پرخاشگری، افزایش آستانه صبر و تحمل و تقویت روحیه امیدواری می‌شود.
از طرفی بر اساس جهان‌بینی اسلامی، نماز ذکر خداوند بوده و باعث آرامش دل‌ها می‌شود و نگرش‌های موجود در
بر پا داری نماز مانند توحید و معاد نیز هر یک به نحوی در حفظ سلامت روحی و روانی و افزایش امید به زندگی و عزت نفس سالمندان مؤثر است.
این کارشناس مذهبی یکی دیگر از جنبه‌های مثبت شرکت در جلسه‌های مذهبی را ارتباط با خالق می‌داند و ادامه می‌دهد: همه ما احتیاج داریم به آرامش دست پیدا کنیم؛ باتوجه به اینکه سالمند هر روز منتظر پر‌شدن پیمانه عمرش است، شرکت در این مجالس و ارتباط با خالق، این احساس خوب را در او ایجاد می‌کند که می‌تواند از خداوند طلب بخشش کند.
نکته آخر
سالمندان باید بدانند شرکت در مجالس مذهبی فقط انجام یک فریضه فیزیکی نیست، بلکه فرصتی برای بالا‌بردن سطح دانش و معنویت فرد است که این امر با خواندن دعا و نیايش فراهم می‌شود.