مانند زنبور عسل زندگی کنیم
55 بازدید
تاریخ ارائه : 9/28/2013 10:26:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

غیبت کردن در دین ما امری مذموم محسوب می‌شود و روایت‌های بسیاری در نهی از این کار وجود دارد، اما باز هم شاهد هستیم هنگامی كه گروهی مرد يا زن دور هم جمع می‌شوند، یکی از پایه‌های اصلی صحبت‌های آنان غیبت کردن از دیگران است.
به راستی چرا ما غیبت می‌کنیم، با آنکه نبی اکرم حضرت محمد(ص) از غیبت کردن به خوردن گوشت مرده یاد کرده‌اند.
يك كارشناس مذهبي معتقد است؛ دانسته‌هاي مذهبي ما در ناپسند بودن غيبت بسيار است اما متاسفانه تربيت ديني نشده‌ايم و معرفت‌مان درباره اين موضوع‌ها ناچيز است. امروزه ما موارد بسياري را حفظ مي‌كنيم اما كمتر درباره آنچه كه داريم يا در اطرافمان در حال تغيير است، تفكر مي‌كنيم.
حجت‌الاسلام محمد‌هادي مشيري مي‌گويد: اگر به ما بگويند كنسروي از گوشت سگ وجود دارد به‌طور حتم از آن استفاده نمي‌كنيم، اما در روايتي بيان شده است؛ «غيبت خورش سگ‌هاي جهنم است» با وجود اين روايت، تاملي بر آن نداريم.
وي ادامه مي‌دهد: اگر مي‌خواهيم روابط خوبي در جامعه داشته باشيم، بايد چند اصل را در زندگي رعايت كنيم. يكي از آن اصول كه در روايت معصوم آمده است به ما توصيه مي‌كند مانند زنبور عسل زندگي كنيم؛ به اين معنا كه همواره به دنبال خوبي‌ها باشيم.
اين كارشناس مذهبي بيان مي‌كند: اگر فردي كه غيبت‌مان را كرده، از آشنايي است كه بارها و بارها به ما خوبي كرده و يك بار غيبت كرده است، نبايد چشمان‌مان را بر تمام خوبي‌هاي او ببنديم. در روايتي از حضرت علي(ع) نقل شده است: «اگر فردي تنها يك خصلت خوب داشته باشد، خصلت‌هاي بدش را تحمل مي‌كنم.»
حجت‌الا‌سلام مشيري مي‌افزايد: در اين موارد بايد كار غيبت‌كننده را حمل بر خوبي كنيم و بگوييم شايد قصد داشته با اين صحبتش برايم كار خوبي كند اما آن را بد انجام داده است.
وي توصيه مي‌كند: اگر فردي غيبت كننده به شما مراجعه و بيان كرد كه غيبت‌تان را كرده، او را عفو كنيد و كارش برايتان بي‌اهميت باشد و بدانيد كه ناظر اميني وجود دارد كه كارهاي خوب او را براي شما حساب مي‌كند.
غيبت، دوستي‌ها را هدف گرفته است